Sprawdź ofertę foteli obrotowych

Fotel obrotowy Unique Viper Kup teraz
Fotel obrotowy Profim Xenon Kup teraz
Fotel obrotowy Grospol Ergohuman BS Kup teraz

Opowiemy Ci o jednych z najbardziej popularnych materiałów do produkcji mebli: MDF i płyta wiórowa. Jakie są ich różnice, a jakie podobieństwa, jakich sztuczek można się spodziewać wybierając meble z takich materiałów, czy są trwałe?
W produkcji mebli wykorzystuje się wiele materiałów, a najtańsze z nich to płyty MDF i wiórowe. W czym tkwi sekret niskich kosztów tych surowców? Czy warto wykorzystać go do stworzenia tak skomplikowanego i ważnego pomieszczenia, jakim jest kuchnia? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Płyta wiórowa i MDF: różnice, podobieństwa, zalety i wady
SKYLAKE jest oficjalnym przedstawicielem wiodących fabryk mebli w Niemczech i Austrii. 5 markowych butików meblowych w Moskwie.

1: PŁYTA WIÓROWA

Wióry drzewne i trociny są sklejane żywicami formaldehydowymi.
Prefabrykowane płyty wiórowe znajdują szerokie zastosowanie we wnętrzach i budownictwie.
Służą one do produkcji profili meblowych, ścianek działowych, paneli okładzinowych itp.
Jeśli jednak pokryjemy nieestetyczną płytę folią polimerową, otrzymamy piękny materiał na zestaw kuchenny - LDPB.

Pytanie: Jak wybrać odpowiednią płytę wiórową?
Odpowiedź: Płyta laminowana jest podzielona na 2 klasy w zależności od zawartości żywicy - E1 i E2. Przy wyborze kuchni z płyt wiórowych należy brać pod uwagę wyłącznie surowce klasy E1. Ma tak mało substancji toksycznych, że jest nawet używany do produkcji mebli dziecięcych. Najbardziej przyjazne dla środowiska płyty wprowadzane są na rynek przez austriackich i niemieckich producentów. Istnieje również E0, ale nie jest on używany do masowej produkcji mebli.

Przy okazji! Ciekawe rzeczy. W Rosji normy dotyczące emisji żywicy formaldehydowej różnią się od norm przyjętych w Unii Europejskiej. U nas norma ta wynosi nie więcej niż 0,1 mg/m3, w Europie - 0,01 mg/m3. Krajowi producenci często chwalą się produkcją płyt wiórowych w fabryce Egger, ale jest różnica między naszą fabryką a standardami europejskimi. Powinieneś zwrócić na to uwagę.
Pytanie: Czy to prawda, że płyta wiórowa laminowana boi się wody i wysokiej temperatury?
Odpowiedź: Laminowana płyta wiórowa jest odporna na wilgoć, nie boi się gorących garnków i patelni, może imitować fakturę naturalnego drewna, metalu, a nawet kamienia. Elewacje, podłogi i blaty są tworzone z laminatu. Deski są bardzo twarde i nie nadają się do drobnej obróbki. Dlatego w kuchni z płyty wiórowej laminowanej nie zobaczycie Państwo frontów kształtowych, a jedynie fronty pełne. Nowoczesne meble z płyty wiórowej wytrzymują do 180 stopni
 
 
Pytanie: Jakie są więc zalety płyty wiórowej laminowanej?
Odpowiedź: Niska cena, wysoka wytrzymałość materiału, odporność na wysoką temperaturę, szeroki zakres opcji kolorystycznych.


Pytanie: Dobrze, ale jakie są minusy?
Odpowiedź: Wpływ wysokiej temperatury i wilgoci na szwy (połączenia) może prowadzić do pęcznienia powierzchni. Drogie marki stosują technologię laserowego croppingu (uszczelniania połączeń), która przedłuża trwałość takich mebli.

Emisja żywicy formaldehydowej może mieć negatywny wpływ, przede wszystkim na zdrowie dzieci.

Im tańsze meble, tym więcej żywicy używa się do klejenia, pamiętacie ten specyficzny zapach nowych mebli z płyty wiórowej? To jest uwalnianie formaldehydu.
Główna wada: niska trwałość.
Pytanie: Jaka jest różnica między płytą wiórową a płytą wiórową?
Odpowiedź: Płyta wiórowa jest płytą z wiórów drzewnych. Trociny w nim zawarte są klejone żywicami formaldehydowymi. Meble z płyty wiórowej to najbardziej budżetowa kategoria mebli, większość producentów mebli klasy średniej i wyższej nie używa płyty wiórowej w czystej postaci, tylko LDPE.

Płyta wiórowa - laminowana płyta wiórowa. Laminowany oznacza wykończony folią na bazie polimerów. Działa to w następujący sposób: papier impregnowany żywicą melaminową nakłada się na płytę wiórową. Okazuje się, że jest to płyta wiórowa laminowana. Często mówi się, że jest to "film melaminowy". Chodzi tu tylko o płyty wiórowe.

2: MDF

Drobna frakcja drzewna to sklejone ze sobą drobne wióry drzewne. Tyle że klejem nie są tu toksyczne syntetyki, lecz naturalna parafina i lignina. Substancje te znajdują się w naturalnym drewnie i nie są szkodliwe dla zdrowia. Płyty dobrze przyjmują frezowanie, dlatego kuchnie z MDF mają rzeźbione fronty i eleganckie linie.
Pytanie: Jak można odróżnić kuchnię z płyty MDF od kuchni z płyty wiórowej?
Odpowiedź:
Istnieją 2 bardzo proste sposoby: jeśli jest możliwość obejrzenia próbki w przekroju, MDF będzie wyglądał jak najbardziej jednolicie, płyta wiórowa będzie widoczna w płycie wiórowej. Spójrz na zdjęcie poniżej, MDF po lewej, płyta wiórowa po prawej.
 
Pytanie: Mówiłeś o dwóch sposobach, jaki jest drugi sposób?
Odpowiedź: Drugi sposób jest jeszcze prostszy, meble z płyty MDF zawsze będą cięższe niż meble z płyty wiórowej o podobnych wymiarach. Na przykład, jeśli wybierasz kuchnię, studia zawsze mają próbki frontów. MDF będzie cięższy. Ale w rzeczywistości różnica między MDF a płytą wiórową jest natychmiast widoczna, w tym cena. MDF jest droższy.
Pytanie: Jakie są zalety mebli z płyty MDF?
Odpowiedź: Jest to materiał przyjazny dla środowiska, który charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i łatwością obróbki. Z płytą MDF można zrobić wszystko, w przeciwieństwie do płyty wiórowej, którą można ciąć wzdłuż i w poprzek, ale nie da się zrobić krzywych nacięć itp. Oczywiście meble z płyty MDF mają dłuższą żywotność niż meble z płyty wiórowej.
Pytanie: Czy istnieją tylko plusy i minusy?
Odpowiedź: Właściwie dla nas są dwa:
Pierwszym z nich jest cena płyty MDF, jest ona już znacznie droższa od płyty wiórowej i płyty wiórowej, a jednocześnie jest materiałem "nienaturalnym". To, nawiasem mówiąc, jest druga wada. Mimo to, o wiele bardziej efektywne są meble wykonane z prawdziwych materiałów.
Pytanie: Jak więc wykonać meble z forniru?
Odpowiedź: Podstawowy! Biorą płytę MDF i nakładają na nią 3 mm warstwę okleiny drewnianej. Okazuje się, że fornir. Jak sam rozumiesz, żadna szanująca się fabryka nie położy forniru na płycie wiórowej.
Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku elewacji wykonanych z betonu, ceramiki i innych niestandardowych materiałów. Wszystko to jest stosowane do płyt MDF.

Wnioski

Mamy nadzieję, że wystarczająco prosto wyjaśniliśmy różnicę między materiałami LDF i MDF. Dla użytkownika końcowego różnica tkwi przede wszystkim w cenie. Dla Rosji przepisy dotyczące ochrony środowiska nie są jeszcze tak ważne, choć widzimy, jak z biegiem lat klienci zaczynają rozumieć, że meble są równie ważną częścią ich życia, jak na przykład samochód. Każdy materiał ma swoje wady i zalety, więc tradycyjnie wybór należy do Ciebie.

Jeśli zapytasz nas wprost: "Co jest lepsze LDF czy MDF", nasza odpowiedź brzmi: MDF.
Ale globalnie polecamy meble z litego drewna :)

 


Sprawdź ofertę mebli biurowych i gabinetowych

Kontener podbiurkowy Wuteh KO-4 Kup teraz
Biurko elektryczne Wuteh Sky Kup teraz
Lada recepcyjna Sove SV-92 Kup teraz