Podpowiemy Ci, jakie materiały są najlepsze do kuchni, kluczowego pomieszczenia w każdym domu.
Naukowcy szacują, że człowiek spędza w kuchni co najmniej godzinę dziennie. Od tego jak wygodnie i praktycznie będzie wyposażony pokój zależy i nastrój właściciela. Skandynawski design jest wybierany przez osoby lubiące prostotę i funkcjonalność. Trend, który pojawił się w krajach skandynawskich, głosi minimalistyczne formy i wykorzystanie naturalnych materiałów do produkcji mebli.

1: Biała kuchnia

Biel jest symbolem czystości. Jasny, lśniący, posiadający wiele odcieni od perłowego po platynowy. Kolor, który optycznie powiększa przestrzeń i dobrze komponuje się z innymi barwami. Biała kuchnia jest idealna do skandynawskiego wystroju, który skłania się ku prostocie. Białe meble łatwiej dopasować do sprzętów i dodatków, a świeże kwiaty wyglądają bardziej elegancko.

2: Który materiał jest lepszy?

Prostota formy nie wymaga ascezy przy wyborze materiału na meble kuchenne.
Podajmy pokrótce charakterystykę następujących materiałów.
 
3: Stal nierdzewna

Zastosowanie stali nierdzewnej zapewnia wysoką precyzję wykonania poszczególnych części oraz nadaje gotowym produktom wytrzymałość i trwałość. Na stalowej powierzchni można stawiać gorące garnki, a półki i szuflady wytrzymują duże obciążenia. Tylko stosunkowo wysoka cena stali powstrzymuje masowe stosowanie mebli ze stali nierdzewnej.

4: Lity dąb

Dobrze wysuszone lite drewno może przetrwać wieki, a meble z niego wykonane są jednymi z najdroższych. Lite drewno pokryte jest kilkoma warstwami lakieru ochronnego. Meble zachowują naturalne piękno drewnianej faktury i emanują ciepłem naturalnego materiału. Wymaga on wiele troski i konserwacji.

5: Naturalna ceramika

Trwałe fronty ceramiczne sprawiają, że blaty robocze są praktycznie niezniszczalne. Nie da się go zarysować nożem ani zepsuć gorącą patelnią. Jest trwały i odporny na wszelkiego rodzaju chemikalia. Użycie detergentów ściernych może uszkodzić błyszczącą powierzchnię ceramiki. Są one również dość ciężkie i należy wziąć je pod uwagę przy zmianie układu mebli.

6: fornir drewniany

Fornir wykończony metalicznym lakierem nadaje meblom charakterystyczny biały odcień. Klejona jest na podkładzie z relatywnie niedrogich materiałów drewnianych. Zastosowanie forniru znacznie obniża koszt gotowego produktu przy zachowaniu atrakcyjnego wyglądu.

7: Szkło matowe

Szkło matowe poddane specjalnej obróbce. Całkowicie bezpieczna i oryginalna powierzchnia, która nie pozostawia śladów dłoni ani tłustych plam. Nie drapiący i zmywalny. Dobrze łączy się z innymi materiałami, takimi jak stal nierdzewna czy drewno. W przypadku silnego uderzenia szkło rozbija się na liczne małe kawałki bez ostrych krawędzi.
Nie można się na nich skaleczyć.

8: Laminat strukturalny

Tworzywo sztuczne jest praktycznym i wytrzymałym pokryciem. Doskonała imitacja kamienia, drewna, ceramiki, betonu. Laminatowi można nadać dowolny odcień bieli. Materiał odporny na wilgoć i higieniczny, nie blaknie pod wpływem promieni słonecznych. Jest on używany do produkcji wysokiej jakości mebli w przystępnej cenie.