Sprawdź ofertę foteli obrotowych

Fotel obrotowy Unique Viper Kup teraz
Fotel obrotowy Profim Xenon Kup teraz
Fotel obrotowy Grospol Ergohuman BS Kup teraz

Zobacz różnicę i spróbuj zrozumieć wady i zalety każdego materiału

Meble z litego drewna lub forniru to dość ciekawa alternatywa dla siebie. Wielu ludzi nie widzi różnicy, wielu widzi zalety w litym drewnie i vice versa. W tym artykule postaramy się zrozumieć podstawowe różnice, zalety i wady każdego z materiałów oraz odpowiedzieć na częste pytania i zastrzeżenia, które pojawiają się u naszych klientów i gości.

Terminy i definicje. Po prostu

Zanim przystąpimy do szczegółowej analizy podobieństw i różnic materiałów, postawmy wszystkie "I" i powiedzmy, co to jest "mebel z litego drewna", a co to jest "fornir".
Pytanie: Ok, co to są meble z litego drewna?
Odpowiedź: Meble z litego drewna są meblami wykonanymi w 100% z drewna. Wyposażenie wnętrza, sama szafa, wykonane są w całości z drewna. Meble z litego drewna są tradycyjnie drogie, ponieważ nigdy nie jest to masowa produkcja fabryczna, zawsze jest to materiał przyjazny dla środowiska i zawsze jest tworzony ręcznie dla konkretnego projektu. Z urządzeń w fabrykach do produkcji takich mebli tylko piły, urządzenia szlifierskie i pistolety pneumatyczne. Im lepszy prawidłowy proces produkcji mebli z litego drewna, tym są one trwalsze, a więc i droższe.
Pytanie: Rozumiem, ale co to jest fornir?
Odpowiedź: Meble fornirowane to meble, których widoczne strony są pokryte arkuszem drewna o niewielkiej grubości. Taki arkusz jest nakładany na płytę MDF. Tworzy się swoista "kanapka" z wiórów drzewnych i blachy drewnianej. Ze względu na fakt, że produkcja jest bardziej zrobotyzowana, przy użyciu kleju, wiórów drewnianych, farby i lakieru, meble są tańsze, a jakość środowiska jest gorsza od litego drewna.

Meble z litego drewna

Wcześniej powinniśmy powiedzieć, jeśli budżet jest bardzo ograniczony, to lepiej zdecydować się na fornir. Meble z litego drewna tworzone przez prawdziwych rzemieślników, praktycznie nie mają górnej granicy cenowej. Można, na przykład, argumentować, że lite drewno sosnowe jest bardzo tanie i dostępne. Tak, jest to częściowo prawda, ale tanie lite drewno sosnowe będzie trwać do 5 razy mniej niż lite meble sosnowe stworzone przy użyciu tradycyjnych technik produkcyjnych, więc nawet lite drewno sosnowe może być bardzo drogie. 

Zalety mebli z litego drewna sosnowego

Zastrzeżmy: uważamy, że meble z litego drewna muszą być wykonane w odpowiedniej technologii i uwzględniać zalety tego konkretnego mebla.
Przyjazność dla środowiska
Meble z litego drewna są w 100% przyjazne dla środowiska. Po prostu nie ma w nim miejsca na chemię. Wyjątkiem są niedrogie zakłady stolarskie, gdzie używa się nienaturalnych olejów i lakierów.
Trwałość i jakość
Jednym z najczęstszych zarzutów ze strony naszych klientów jest to, że meble z litego drewna nie mają długiej żywotności. Jest to prawdą tylko wtedy, gdy meble zostały wykonane bez specjalnej technologii suszenia. Prawidłowa technologia suszenia drewna - rok na świeżym powietrzu pod specjalnym namiotem, następnie 2 tygodnie w komorze suszarniczej (w zależności od gatunku wybrana metoda suszenia, albo suszenie próżniowe, albo tradycyjne wysokotemperaturowe), potem kolejne 2 tygodnie w specjalnej hali o ustalonej wilgotności bez penetracji promieni słonecznych. Łącznie 1 rok i 1 miesiąc na wysuszenie drewna. Meble, które są wykonane z drewna, suszone w ten sposób służą 15-20 lat bez żadnych problemów.
Uczucia
Tak, być może ta zaleta może wydawać się dla Ciebie dziwna, ale uczucie mebli z litego drewna w Twoim domu jest trudne do przekazania. Po pierwsze, jest to przyjemny zapach, po drugie, kojący wpływ na ciało (oczywiście, jeśli mówimy o mieszkaniu lub domu, w pełni wykonanym w takich meblach), a po trzecie, meble z litego drewna zawsze podkreślają status ich właściciela.
Możliwości
Ze względu na to, że meble z litego drewna są zawsze wykonywane ręcznie, to możliwości wykonania takich produktów są nieograniczone. Stolarze nie dbają o to, jak piłować drewno, jeśli mówimy o meblach gabinetowych. Dlatego też, jeśli zdecydujesz się na meble z litego drewna, wtedy, absolutnie, meble mogą być czymkolwiek.

Wady mebli z litego drewna

Są tylko 2 wady takich mebli. Jeden z nich może być znaczący.
Cena
Wysokiej jakości meble z litego drewna zawsze będą drogie. Czasami bardzo drogie. Na przykład austriacka marka Team7, która produkuje takie meble od 1959 roku i jest uważana za jedną z najlepszych na świecie, będzie kosztować klienta okrągłą sumkę, ale będzie cieszyć swojego właściciela na co dzień i służyć przez wiele lat.
Opieka
Drewno wymaga nie tyle pielęgnacji, co pewnego podejścia do pracy. Oczywiście, takie meble boją się ognia, są wrażliwe na zmiany temperatury i wilgotności. Wiele osób obawia się, że meble będą się wypaczać, ale tak nie jest np. w przypadku Team7. Firma posiada patent na płytę trójwarstwową, która powstaje poprzez sklejenie elementów w taki sposób, aby górna część (widoczna) była zawsze prostopadła do wnętrza mebla. Fabryce udało się w ten sposób "wyleczyć" najpopularniejszą wadę takich mebli, czyli skręcanie.

Meble fornirowane

Często przychodzą do nas klienci, którym zależy tylko na wizualnym elemencie mebla. Troszczą się o to, jak to będzie wyglądać z zewnątrz, ale wszystko się zmienia, gdy zaproponujesz im dotknięcie imitacji "drewna" z przodu laminatu i odpowiednika w fornirze. W 80% przypadków, jeśli budżet na to pozwala, klienci wybierają fornir, podobnie jest w przypadku litego drewna.

 


Sprawdź ofertę mebli biurowych i gabinetowych

Kontener podbiurkowy Wuteh KO-4 Kup teraz
Biurko elektryczne Wuteh Sky Kup teraz
Lada recepcyjna Sove SV-92 Kup teraz